Siewierz – Inauguracja Uniwersytetu Dziecięcego

15.10.2016, 2:32

15 października 2016 r. był szczególnym dniem dla dzieci z Miasta i Gminy Siewierz. Punktualnie o godzinie 10.30 wraz z rodzicami zebrały się one w siewierskim liceum, aby uroczyście zainaugurować rok akademicki 2016/17 Siewierskiego Uniwersytetu Dziecięcego Wyższej Szkoły Humanitas.
Uniwersytet jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w gminie. Według obecnego na uroczystości Rektora – dr hab. Michała Kaczmarczyka – „Uniwersytet ma pokazać dzieciom, że nauka nie musi być nudna. Może być ona ciekawa i pasjonująca.”.
Wśród obecnych na inauguracji gości znaleźli się także: poseł na sejm – Waldemar Andzel, radny Rady Miejskiej – Marcin Góralczyk, senator – Arkadiusz Grabowski, członek Zarządu Powiatu – Radosław Baran oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta i Gminy Siewierz – Tomasz Dzierżanowski.
Wszystkie zgromadzone w liceum dzieci złożyły uroczystą przysięgę i odebrały specjalnie przygotowane dla nich indeksy.
Następnie studenci wzięli udział w pierwszym wykładzie pt. „Od suchego lodu do ciekłego azotu – mrożące eksperymenty”, poświęconym chemicznym doświadczeniom z wykorzystaniem ciekłego azotu. Przygotowane dla dzieci pokazy wywarły na nich ogromne wrażenie i obudziły chęć do dalszej nauki.

Akt immatrykulacji był dla małych studentów przeżyciem, które na długo pozostanie w ich pamięci. Celem uniwersytetu jest propagowanie nauki przez zabawę, z której dzieci będą czerpały radość. Eksperymenty, pokazy i wykłady mają pokazać dzieciom jak wiele jest sposobów na poszerzanie swojej wiedzy. Dzieci najlepiej uczą się w otoczeniu swoich rówieśników, dlatego władze uczelni wierzą, że uczestnictwo w zajęciach pomoże im wybrać kierunek dalszego kształcenia.

Następny wykład odbędzie się w Siewierzu 12 listopada 2016 r. i poświęcony będzie informatyce.

Partnerzy