ZAWIERCIE – Szpital nawiązał współpracę z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych

02.12.2016, 17:21

Informujemy, że na terenie naszej placówki istnieje możliwość pobrania krwi pępowinowej. Szpital Powiatowy w Zawierciu nawiązał współpracę z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych.

Krew pępowinowa to źródło komórek macierzystych, których pozyskanie w sposób nieinwazyjny, bezbolesny i neutralny dla Matki i Dziecka możliwy jest wyłącznie podczas porodu. Dlatego też bankowanie komórek macierzystych to ważna decyzja, którą trzeba podjąć już będąc w ciąży, bowiem to wówczas podpisuje się umowę na wybrany wariant z Bankiem Krwi Komórek Macierzystych .

W dniu, w którym rodzice podpiszą umowę z PBKM otrzymują zestaw pobraniowy, z którym zgłaszają się do porodu i przekazują go Położnej. Przeszkolony personel Porodówki dokonuje pobrania zaraz po urodzeniu i odpępnieniu Dziecka – mówi Iwona Samsonowska, położna koordynująca zawierciańskiej lecznicy.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej i łożyskowej wykorzystywane są dla Dziecka w chorobach onkologicznych i hematologicznych, a w przypadku zgodności tkankowej również dla rodzeństwa. Pozyskane ze sznura pępowiny komórki mezynchymalne mają natomiast zastosowanie w neurologii, ortopedii, okulistyce i mogą być wykorzystane zarówno dla Dziecka, jak i najbliższej rodziny, bowiem nie wymagają zgodności tkankowej – dodaje położna.

Jeszcze niedawno zasadność przeszczepiania komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej budziła kontrowersje. Dziś już nie ma wątpliwości – krew pępowinowa ratuje życie nieuleczalnie chorym: dorosłym i dzieciom, niespokrewnionym z dawcą. To też stało się głównym powodem współpracy Szpitala Powiatowego w Zawierciu z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych.

krew

Partnerzy