ZAWIERCIE – Dama polskiej piosenki w Galerii Muzealnej

11.04.2017, 18:39

Halina Kunicka i dr Krzysztof Czajkowski będą gośćmi kolejnego spotkania Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji w Galerii Muzealnej Leszka Dutki. Wydarzenie odbędzie się w środę, 19 kwietnia br. o godz. 18:00.

Wykłady, rozmowy i nie tylko, toczyć się będą wokół literatury i sztuki estradowej. W scenografii pojawią się ptaki jako symbol koloru, zwiewności, wolności oraz jako znak twórców i artystów.

– Zajrzymy też na chwilę do naszych wschodnich sąsiadów. Porozmawiamy o galicyjskiej otwartości i wielokulturowości Lwowa, o tradycjach patriotycznych polskich domów oraz o aktualnej sytuacji na Ukrainie – zapowiada Grażyna Ferdyn, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. dokumentowania tradycji miasta i dorobku artystycznego oraz współorganizatorka comiesięcznych spotkań.

Halina Kunicka – dama polskiej piosenki, a zarazem zwyczajna kobieta, borykająca się z troskami i niełatwymi wyborami, grająca role czasem trudne do pogodzenia: artystki, żony, matki. Zaśpiewała setki niezapomnianych piosenek. Występowała na scenach, na których lśniły Edith Piaf i Marlena Dietrich. Przyjaźniła się z wielkimi twórcami polskiej piosenki. Została uwieczniona w wierszu Zbigniewa Herberta. Nagrała 17 albumów płytowych, które sprzedały się w nakładzie przekraczającym łącznie ponad milion egzemplarzy. Wśród nich są trzy Złote Płyty. Tworzyli dla niej m.in. A. Osiecka, W. Młynarski, E. Bryll, J. Kofta, J. T. Stanisławski, J. Derfel, W. Korcz, K. Gaertner, A. Zieliński, Cz. Majewski, J. Duduś Matuszkiewicz, W. Trzciński. Na scenie obecna niezmiennie od 50 lat. Jej koncerty to muzyczna podróż z takimi przebojami jak: „Świat nie jest taki zły”, „To były piękne dni”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie, „Orkiestry dęte”, „Od nocy do nocy”.

dr Krzysztof Czajkowski – historyk literatury, profesor Katedry Polonistyki w Kijowskim Uniwersytecie Slawistycznym , doktor honoris causa Kijowskiego Uniwersytetu. Konsul ds. Nauki, Kultury i Polonii w Konsulacie Generalnym RP w Brześciu oraz Konsul generalny w KG RP w Irkucku. Obecnie związany z Instytutem Filologii Polskiej AJD w Częstochowie oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat programu stypendialnego Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, redaktor, autor wstępu i opracowania czterojęzycznej edycji Sonetów krymskich Adama Mickiewicza pod patronatem ONZ UNESCO. Współautor wydania nieznanej korespondencji Tadeusza Czackiego z Janem Śniadeckim oraz rysunków Józefa Ignacego Kraszewskiego w serii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Poza krajem”.

źródło: www.zawiercie.eu

 

Partnerzy