MYSZKÓW – Dzielnicowi czuwają nad bezpieczeństwem przed świętami

13.04.2017, 9:31

Każdego roku przed świętami policjanci przyjmują więcej zgłoszeń o kradzieżach i włamaniach. Wiele osób w gorączce świątecznych zakupów i wyjazdów traci czujność.

Wykorzystują to kieszonkowcy i włamywacze. Policjanci w tym szczególnym czasie dbają o bezpieczeństwo osób robiących świąteczne zakupy i aapelują o rozwagę i właściwe zabezpieczenie swojego mienia.
Myszkowscy dzielnicowi w każdą środę i sobotę kontrolują miejskie targowisko w Żarkach. Dbają o porządek i bezpieczeństwo sprzedawców i ich klientów. Wypatrują złodziei i ostrzegają przed kieszonkowcami. Ostatnio mieli dodatkowe wsparcie patrolów z wydziałów kryminalnego i ruchu drogowego. Wyeliminowanie kradzieży w rejonie targowiska przy ul. Piaski jest głównym priorytetem dzielnicowego st.szt. Mariusza Michalika. Kieszonkowcy wybierają zatłoczone miejsca. Sprzymierzeńcem złodzieja jest też pośpiech i roztargnienie. Kradną szybko i po cichu. Niejednokrotnie obserwują swoją ofiarę, oczekując na dogodny moment. Często działają w parach. Jeden odwraca uwagę, drugi wyciąga portfel.
Policjanci przypominają:
trzymaj pieniądze i dokumenty w bezpiecznym miejscu,
unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu,
nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu,
nie demonstruj zawartości portfela,
nie noś karty bankomatowej razem z zapisanym nr PIN,
nie noś portfela ani wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni spodni lub w reklamówce, którą łatwo przeciąć,
podczas jazdy autobusem torebki, siatki i plecaki trzymaj przed sobą,
unikaj podróżowania z plecakiem na plecach, bo możesz stać się ofiarą kieszonkowca,
parkując samochód przed sklepem nie zapomnij go zamknąć,
idąc na zakupy schowaj lub zabierz ze sobą wszystkie cenne rzeczy z samochodu,
nie zostawiaj swoich torebek, saszetek i plecaków w koszykach lub sklepowych wózkach.
Policjanci ostrzegają również przed włamaniami do mieszkań i domów jednorodzinnych. Pamiętajmy więc przede wszystkim o ich zabezpieczeniu, czy też dodatkowym wzmocnieniu, np. poprzez zamocowanie dodatkowych zamków, rolet antywłamaniowych. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników np. korespondencji w skrzynce pocztowej itp. Jeśli wyjeżdżamy na dłuższy okres, przekażmy swój najcenniejszy dobytek na przechowanie komuś godnemu zaufania.
Pamiętaj, że najlepszy sposób ochrony mieszkania, to czujni sąsiedzi i współdziałajmy z nimi, świadczmy sobie wzajemne tego typu usługi.

Źródło: myszkow.slaska.policja.gov.pl
Zdjęcia: myszkow.slaska.policja.gov.pl

Partnerzy