MYSZKÓW – 25 lipca Dzień bezpiecznego kierowcy

25.07.2017, 15:04

W tym roku już po raz 12 obchodzony jest „Dzień Bezpiecznego Kierowcy”. Dzień ten nieprzypadkowo przypada 25 lipca, w imieniny Krzysztofa. Święty Krzysztof jest bowiem patronem wszystkich kierowców.

Święto po raz pierwszy obchodzone było w 2006 roku, z inicjatywy Krajowego Duszpasterstwa Kierowców oraz Krzysztofa Hołowczyca, kierowcy rajdowego i założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”. Ideą tego święta jest uświadamianie kierowcom, jak ważne jest zachowanie ostrożności i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego podczas jazdy.
Przypominamy, miesiące lipiec i sierpień to te, w których na naszych drogach dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych. Ich najczęstszymi przyczynami są niestety błędy samych kierowców. Pod lupę specjalistów trafiły wypadki powstałe z winy zmotoryzowanych. Jakie są zatem najczęstsze grzechy polskich kierowców?
1. Nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu – w 2016 roku z tego powodu doszło do blisko 7,5 tysiąca wypadków na polskich drogach.
2. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – w ubiegłym roku nadmierna prędkość to przyczyna niemal 7,2 tys. wypadków drogowych w Polsce.
3. Nieprawidłowe wykonywanie manewrów takich jak wyprzedzanie, zmiana pasa ruchu, zmiana kierunku jazdy czy też wymijanie, przyczyniły się do ponad 4,6 tys. wypadków w roku 2016 na naszych drogach.
4. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym – w roku ubiegłym doszło do ponad 4 tys. wypadków z udziałem pieszych z czego w ok. 3,4 tys. przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.
5. Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – w roku 2016 przyczyniło się do ponad 2,5 tys. wypadków w Polsce.
Z okazji „Dnia Bezpiecznego Kierowcy” wszystkim uczestnikom ruchu drogowego życzymy tej samej liczby powrotów co wyjazdów.

Źródło: myszkow.slaska.policja.gov.pl

Partnerzy