ZAWIERCIE – „UMIEJĘTNOŚCI TO NIE WSZYSTKO” – II CZ. WYWIADU Z EMANUELE ZANINIM

09.08.2017, 12:08

„Gdy budujesz drużynę, znaczenie mają nie tylko technika i umiejętności, lecz również mentalność. Bardzo, bardzo ważną rolę do odegrania w pierwszym w historii klubu sezonie w PlusLidze mają także kibice” – podkreśla Emanuele Zanini, trener siatkarzy Aluronu Virtu Warty Zawiercie.

Na co zwracał Pan największą uwagę przy doborze graczy i budowie drużyny?

Staraliśmy się poruszać się na rynku transferowym w ramach naszego budżetu, ale jednocześnie stworzyć zespół z zawodników o określonych osobowościach. Gdy budujesz drużynę, znaczenie mają nie tylko technika i umiejętności, lecz również mentalność. To istotne, gdyż w tym gronie chcemy rozwijać się z każdym treningiem, dniem, tygodniem i meczem.

Zbudował Pan w Zawierciu ciekawy zespół. Trudno było przekonać zagranicznych zawodników, żeby reprezentowali barwy beniaminka PlusLigi?

Oczywiście na początku nie było łatwo pozyskiwać siatkarzy. Muszę oddać prezesowi Kryspinowi Baranowi, że wykonał znakomitą pracę rozmawiając z graczami i opisując nasz projekt. Pierwszym siatkarzem, którego przekonaliśmy był Grzegorz Bociek, później Grzegorz Pająk. A z drugiej strony zagraniczne ogniwa, niektórzy zawodnicy już dobrze mi znani. Kluczowe było zatem przedstawienie naszej przekonującej wizji graczom.

To pierwszy sezon klubu w ekstraklasie w jego historii. Jakie cele stawia Pan przed zespołem?

Głównym celem jest utrzymanie w PlusLidze. A jeśli to się uda i będziemy mądrze pracować, ewentualnie będziemy mogli myśleć o kolejnych celach.

Liczy Pan na wsparcie kibiców? Jak istotną rolę mają do odegrania w tych historycznych rozgrywkach?

Z pewnością będą bardzo, bardzo ważni! Wierzymy, że będą nas wspierać przez całe mecze. Szczególnie wtedy, gdy mogą przydarzyć się ewentualne trudności i gdy ich doping będzie nam potrzebny najbardziej. Musicie wiedzieć o tym, że rywalizacja w PlusLidze będzie naprawdę zacięta. Mamy właściwie nowy zespół, na przykład Grzegorz Pająk jest po zabiegu i potrzebuje nieco więcej czasu, by osiągnąć pełnię swoich możliwości. Musimy wykreować nowy system w drużynie. Wszyscy powinni pamiętać, że naszym pierwszym zadaniem jest właśnie staranna budowa tego systemu, a dopiero wówczas możemy skupiać się bezpośrednio na wynikach.

Jest Pan aktywny na Twitterze. Czy to znaczy, że tam też w każdej chwili będzie Pan do dyspozycji kibiców?

Szczerze mówiąc, nie jestem aż tak interaktywny. Nie mam Facebooka, ani Instagrama – może będę mógł liczyć na twoją pomoc – a czasem po prostu napiszę coś na Twitterze. Nie chcę też przesadzać z tą moją aktywnością w internecie.

A gdyby przydarzyła się porażka, będzie Pan gotowy wytłumaczyć się fanom?

Na pewno jestem otwarty na dialog. Na krótką opinię ode mnie kibice zawsze będą mogli liczyć, bo ich szanuję. Przede wszystkim liczę też na tradycyjny uścisk dłoni, gdyż ten kontakt oko w oko jest dla mnie szczególnie ważny.

Rozmawiał Damian Juszczyk
Biuro Prasowe Aluronu Virtu Warty Zawiercie
(fot. Patrycja Bargieł / Aluron Virtu Warta Zawiercie
źródło:http://www.aluronwarta.pl/aktualnosci/79-aktualnosci/989-umiejetnosci-to-nie-wszystko-ii-cz-wywiadu-z-emanuele-zaninim.html

Partnerzy