ZAWIERCIE – Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczą w projekcie „Szkoła Dialogu”

03.11.2017, 14:47

Między 30 października a 7 grudnia uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu wezmą udział w warsztatach w ramach „Szkoły Dialogu”.

Warsztaty odbyły się dotychczas z ogromnym sukcesem w ponad 290 szkołach w około 190 miejscowościach całej Polski.

Szkoła Dialogu to program realizowany od 2008 roku, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Oparty jest on na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU.

Podczas czterech warsztatów uczniowie poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską, a następnie pod opieką trenerów Forum przygotują trasę spaceru upamiętniającego przedwojenną historię ludności żydowskiej z Zawiercia. Efekty tej pracy zaprezentują mieszkańcom miasta podczas wycieczki finałowej. Sprawozdanie z wycieczki weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na początku marca 2018 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Warszawie.

Ciekawe informacje o dziedzictwie żydowskim w Zawierciu można odnaleźć na portalu Wirtualny Sztetl:

http://www.sztetl.org.pl/pl/city/zawiercie/

Partnerzy