REGION – Koleją na lotnisko w Pyrzowicach

16.01.2019, 8:20

PKP Polskie Linie Kolejowe zgodnie z decyzją Centrum Unijnych Projektów Transportowych otrzyma dofinansowanie w wysokości 503 milionów na realizację projektu „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie”. Całość inwestycji związanej z odbudową częściowo nieczynnej linii kolejowej 182 oszacowano na 742 miliony złotych.

Fot: archiwum

Realizacja projektu pozwoli na zwiększenie dostępności kolei w regonie. Jak podaje inwestor czas przejazdu na lotnisko z Tarnowskich Gór ma wynosić ok. 17 minut, z Zawiercia ok. 23 minuty, natomiast z Katowic na lotnisko dojedziemy w niewiele ponad godzinę. Na inwestycji skorzystają mieszkańcy wielu miast w tym: Miasteczka Śląskiego, Mierzęcic, Zawiercia, Poręby oraz Pyrzowic gdzie powstaną nowe przystanki osobowe.

Co da nam taka inwestycja? Przede wszystkim możliwość dojazdu koleją do lotniska w Pyrzowicach. Przy okazji jednak odnowiona linia zapewni skomunikowanie m.in. Poręby z innymi miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dojazd do Katowic będzie możliwy od strony Tarnowskich Gór i Zawiercia.

– czytamy na stronie UG Poręba.

PKP PLK przygotowuje aktualnie projekt całej inwestycji, który obejmie również budowę nowych przystanków na trasie rewitalizacyjnej linii 182.

Partnerzy