REGION – Chorująca na SM Karolina potrzebuje pomocy

20.02.2019, 14:14

Niemal z dnia na dzień Karolina Nowak zaczęła tracić kontrolę nad swoim ciałem, niepokojące objawy pojawiały się coraz częściej, dlatego 18-letnia będzinianka szukała pomocy u lekarzy, którzy skierowali ją na kilka badań.

7.12.18 r miałam rezonans magnetyczny głowy, z którego wyniki odebrałam dwa tygodnie później. Na badaniu wyszło, że mam mnogie ogniska demielinizacji w obu półkulach mózgu, przedniej części rdzenia przedłużonego, tylnej części ciała modzelowatego i również na obu półkulach móżdżku.  Mam niestety jeszcze małego torbielka pajęczynówki przy prawym migdałku móżdżku. Na opisie wyniku badania przeczytałam w pierwszym rzędzie SM. Totalnie nie wiedziałam co ten skrót oznacza, ale niestety teraz już wiem. W tamtej chwili załamał mi się cały świat, bo jednak mam tylko 18 lat, a w momencie gdy się mówi ,,stwardnienie rozsiane,, ma się przed oczami osobę na wózku inwalidzkim. 03.01.19 r neurolog kazała mi się niezwłocznie zgłosić do szpitala gdzie miałam robioną punkcję kręgosłupa oraz rezonans magnetyczny odcinka szyjnego. Wtedy już byli w 100% pewni że to SM.

-wspomina Karolina Nowak.

Specjalna dieta, pełna suplementacja, rehabilitacja i kolejne wizyty u lekarzy mocno obciążają budżet wychowującej samotnie Karoliną Pani Joanny. Dużym wsparciem w tych trudnych chwilach okazali się przyjaciele i rodzina.

Leczenie 18-letniej będzinianki możemy wesprzeć poprzez zbiórkę prowadzoną na portalu zrzutka.pl (kliknij TUTAJ). Karolina jest również podopieczną Fundacji na Rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy. Dzięki współpracy z fundacją możemy przekazać 1% swojego podatku na leczenie Karoliny, bądź wpłacić pieniądze na pomoc będziniance. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na poniższej ulotce.

Pozostałe:
Walkę z pitami czas rozpocząć!

Walkę z pitami czas rozpocząć!

Czy znacie kogoś, kto nie skończył księgowości i dobrze się czuje w wypełnianiu pitów? Trudno o samozwańczych kandydatów do wypełniania tych, nie ma co ukrywać, nadal nieco skomplikowanych druków. Mimo iż pity 2018 wydają się uproszczone w stosunku do wersji z lat poprzednich, to mamy do czynienia raczej z kosmetycznymi zmianami. Ważne różnice przynoszą jednak dwa nowe druki – PIT/BR i PIT/DS.

Skomplikowana maszyneria

Pity 2018 rozliczamy zgodnie z dotychczasowymi zasadami. Terminy, zasady wypełniania druków, sposób ich składania pozostaje bez zmian. A więc rozliczenie pitów 2017 składamy niezmiennie do 30 kwietnia 2018 roku. Najczęściej wykorzystywanym przez nas drukiem jest PIT-37, który wypełniają pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę. Z kolei PIT-36 to dokument umożliwiający rozliczenie tym podatnikom, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali podatkowej, a także podatnikom, którzy uzyskali dochody z zagranicy. Z kolei PIT-36L składają Ci, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane 19% podatkiem na zasadach określonych w art. 30c ustawy. PIT-38 pozwala na rozliczenie przychodów opodatkowanych 19% podatkiem czyli na przykład tych wynikających ze sprzedaży papierów wartościowych. PIT-39 to rozwiązanie stosowane m.in. w przypadku sprzedaży nieruchomości. Teoretycznie brzmi zrozumiale, praktycznie jednak rozliczenie pitów 2018 będzie dla wielu z nas tak samo trudne, jak rozliczenie PIT 2017. Bo skąd mam na przykład pamiętać, że PIT-36L ma zastosowanie tylko przy indywidualnym rozliczeniu? Skąd mam wiedzieć, jakie inne przychody wymagają ode mnie wypełnienia PIT-39?

Pomocna dłoń

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które mają nam pomóc w wypełnieniu tych zgubnych formularzy. Niestety najpierw trzeba wiedzieć, jaki formularz chce się wypełnić. Na szczęście niektórzy autorzy owych internetowych narzędzi uwzględnili w swoich aplikacjach i takie rozwiązania, które pozwalają wybrać odpowiedni sposób rozliczenia, a nie tylko go przeprowadzić.

Jedno z takich narzędzi znajdziecie na https://www.pitax.pl/pity-2017/ Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań, a system sam dopasuje dla nas odpowiedni plik. Dodatkowym ułatwieniem jest też możliwość wypełnienia wszystkiego on-line, jak również pobrania pliku z programem. Ważne jest, że w rozliczeniu PIT 2017 program uwzględnia wszystkie możliwe (i rzeczywiście nam przysługujące) ulgi. Warto również zwrócić tutaj uwagę na dwa nowe dokumenty, czyli PIT/BR i PIT/DS. Pierwszy związany jest z ulgą na działalność badawczo-rozwojową, drugi jest przeznaczony dla osób uzyskujących przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, które ustalają dochód na podstawie ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Brzmi nieco skomplikowanie, tym bardziej więc skorzystanie z dodatkowej pomocy w postaci programu PITax może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Rzuć wszystko i rozlicz się on-line

Oczywiście, nie ma się co oszukiwać, że jeśli Wasza działalność prowadzona jest na nieco większą skalę niż 1-osobowa firma to trudno o inne rozwiązanie niż skorzystanie z pomocy księgowej. Jednak dla tych wszystkich, którzy chcą rozliczyć się szybko i sprawnie, programy takie jak PITax okazują się doskonałym rozwiązaniem. Mało jest obecnie szczęściarzy, którzy rozliczają jeden dokument. Ja w tym roku borykam się aż z trzema – z dwóch stałych miejsc pracy plus umowy o dzieło i zlecenie. I weź się tu człowieku nie pomyl. A aplikacja prawdę Ci powie. Więc może warto porzucić staromodny sposób samotnego wyliczania wartości poszczególnych pól pitów 2017 i zaufać technice?

Partnerzy