SIEWIERZ – Powstała publikacja o kulturze ludowej Ziemi Siewierskiej

03.11.2016, 15:45

Informujemy, że we wszystkich placówkach siewierskiej biblioteki dostępna jest publikacja Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach pt. „Tropem Badaczy Zagłębia Dąbrowskiego”.

Praca autorstwa Dobrawy Skoniecznej-Gawlik ma szczególne znaczenie, ponieważ znaczna część naukowych badań etnograficznych nad kulturą i ludową obyczajowością Zagłębia Dąbrowskiego była prowadzona była na terenie naszej gminy, między innymi w Żelisławicach, Leśniakach i Wojkowicach Kościelnych.

400-stronicową publikację dopełnia fotograficzna wystawa autorstwa Bartosza Gawlika i Roberta Garstki, na której zestawiono archiwalne i współczesne zdjęcia przedstawiające święta, obrzędy, a także architekturę. Publikacja obszernie ilustruje dawne i współczesne aspekty tradycyjnej kultury mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, opisuje tradycje i współczesną obrzędowość doroczną i rodzinną. Stanowi fantastyczne źródło wiedzy o Zagłębiu Dąbrowskim, a tym samym o bogactwie kulturowym pogranicza małopolsko – śląskiego.

Mamy nadzieję, że ta niezwykle interesująca pozycja przyczyni się do poznania, popularyzacji, a także do zwiększenia zainteresowania kulturą naszego regionu. Gorąco zachęcamy do lektury!

źródło: www.siewierz.pl

Partnerzy