Zawiercie – Niebawem premiera 23 dywizji

14.10.2016, 10:03

16 listopada o godzinie 17 w Miejskim Ośrodku kultury im. Adama Mickiewicza w Zawierciu będzie miała miejsce premiera niezwykłego filmu historycznego „23 Dywizja”.

Filmu niezwykłego, gdyż od początku do końca, stworzonego przez młodych ludzi mieszkających w powiecie zawierciańskim.

Grupa gimnazjalistów z Zespołu Szkół nr 2 w Niegowonicach, zmotywowana sukcesem, który odniósł poprzedni film ich autorstwa „Nie trać wiary” (2015 rok), postanowiła nakręcić film historyczny. „23 Dywizja” przedstawia czasy II wojny światowej i pacyfikację ludności z terenów Błojca, Niegowonic i Grabowej, która miała miejsce w czerwcu 1944 roku.

Uczniowie, zmotywowani przez sponsorów (Burmistrza Miasta i Gminy Łazy – Macieja Kaczyńskiego, Oriflame, Energoaparaturę, Gminę Łazy, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski z Zespołu Szkól) oraz historyków i krewnych, postanowili zrealizować swój pomysł.

Adrian Pater i Patryk Leks zaczęli pisać scenariusz do filmu we wrześniu 2015 roku. Zdjęcia kręcono od marca do sierpnia 2016 roku w starych domach należących do pradziadków uczniów i w lasach okolic Błojca, Niegowonic i Grabowej. Role obsadzono wśród aktorów amatorów młodzieży gimnazjalnej. Za montaż i reżyserię odpowiadał Karol Leks, napisanie muzyki przypadło w udziale Patrycji Gotfryd. Uczniowie bez problemu poradzili sobie również z doborem kostiumów, zaopatrując się w miejscowych sklepach z odzieżą używaną, autentyczne mundury żołnierskie wypożyczył Klub Historyczny im Armii Ludowej z Olkusza. Warto dodać, iż rodziny młodych aktorów były zaangażowane w prace nad produkcją filmu, gdyż musieli oni przywozić i odwozić swoje dzieci z planu zdjęciowego do domu.

„Jest to film oparty na faktach, obok bohaterów autentycznych pojawiają się postaci fikcyjne, oprócz przedstawionego koszmaru wojny, ukazana jest historia miłości młodych ludzi” – mówi Patrycja Gotfryd aktorka i autorka muzyki filmowej.

Optymizmem napawa fakt, gimnazjaliści, zachęceni przez swoich krewnych i nauczycieli znaleźli w sobie ogromną siłę, by móc sprostać tak wielkiemu wyzwaniu. Okazuje się, że czasem potrzeba bardzo niewiele, by móc stworzyć coś wielkiego. „Przez kilka miesięcy pracowaliśmy wszyscy bardzo ciężko, niejednokrotnie pod osłoną nocy lub w deszczu, ale ten pięknie spędzony czas sprawił, że wszyscy staliśmy się jedną rodziną. Ta przygoda pozwoliła nam nauczyć się historii naszego regionu oraz poczucia szacunku wobec ludzi starszych, ponieważ dzięki ich poświęceniu, możemy żyć w wolnym kraju” – mówi Patrycja Gotfryd.

Obecnie trwają prace nad montażem i komponowaniem ścieżki dźwiękowej. Niebawem, w wybranych szkołach powiatu zawierciańskiego, będą miały miejsce przedpremierowe pokazy „23 Dywizji”. Na uroczystą premierę może przyjść każdy, kto jest ciekaw efektów pracy naszych patriotów. Bilety w cenie 5 zł dostępne będą w kinowej kasie. Po 16 listopada w kinach i ośrodkach kultury na terenie powiatu odbędą się seanse popremierowe filmu.

Partnerzy