SIEWIERZ – Wysoka lokata Gminy Siewierz w rankingu

06.12.2016, 17:58

W listopadzie w Serwisie Samorządowym Polskiej Agencji Prasowej ogłoszono ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju, w którym na wysokiej pozycji znalazła się Gmina Siewierz.

 

Ranking rozstrzygany jest w kategoriach gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, gminy miejskie i miasta na prawach powiatu. W kategorii gmin miejsko-wiejskich Gmina Siewierz znalazła się na 59 pozycji wśród 611 gmin miejsko-wiejskich w Polsce. W porównaniu z innymi śląskimi gminami ta pozycja wygląda jeszcze lepiej, ponieważ Siewierz znajduje się na 2 pozycji najlepiej rozwijających się gmin miejsko-wiejskich w województwie śląskim, ustępując jedynie gminie Czechowice-Dziedzice.

 

 

Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego wszystkich gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców. Ranking uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany jest na podstawie 15 wskaźników. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1.000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1.000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1.000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

 

 

Twórcą rankingu jest prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

 

 

źródła:
http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.gmina/170222/Ranking-raz-jeszcze–Ponownie-publikujemy-zestawienie-gmin-pod-wzgledem-zrownowazonego-rozwoju
http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/170008/Ranking-rozwoju–Lista-gmin-i-miast-wg-PW-na-podstawie-15-wskaxnikow

 

źródło: www.siewierz.pl

Partnerzy