KROCZYCE – Majowe spotkania z książką

02.06.2017, 20:05

Majowe spotkania z książką stały się tradycją w naszej bibliotece i mają za zadanie propagować literaturę, bibliotekę oraz wzbudzać w dzieciach chęć osobistego kontaktu ze słowem pisanym.

8 maja z okazji Tygodnia Bibliotek odwiedziły bibliotekę 3 i 4 latki z Przedszkola Publicznego w  Kroczycach.
Przedszkolaki z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Kilkoro z nich, było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.
Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami  w wypożyczalni i zapoznać się z biblioteką. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały.
Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Każde z dzieci mogło próbować sił w zagadkach, które pobudziły dzieci do aktywnego uczestnictwa i szybkiego kojarzenia. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły.
Następnie pani bibliotekarka przeczytała bajeczkę pt: „Jak  skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”.
Po części literackiej przyszła kolej na plastyczną, w której dzieciaki wykazały się zdolnościami manualnymi. Mamy nadzieję, że dzieci wrócą do nas nie tylko na następne spotkanie, ale też żeby wypożyczyć książkę. Spotkanie odbyło się w radosnej,  pełnej uśmiechów atmosferze, za co dziękujemy nie tylko dzieciom ale również opiekunom.

19 maja odwiedzili nas uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej w Pradłach.
Głównymi celami tego spotkania było:
• Kształtowanie szacunku do książki i zachęcanie do dbania o jej wygląd,
• Kształtowanie nawyku uważnego słuchania i wyciągania wniosków z przeczytanego tekstu,
• Zapoznanie z etapami powstawania książki,
• Rozwijanie umiejętności manualnych i plastycznych.
Dzieci zapoznały się z księgozbiorem biblioteki oraz zasadami korzystania z niego.
Zajecia miały za zadanie przybliżenie dzieciom drogi książki od pomysłu pisarza do księgarni i biblioteki. Uczniowie wykazywali się aktywnością i wiedzą odpowiadając na pytania i zagadki dotyczące ulubionych bohaterów bajek.
Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowiadania o Skrzacie Jagódce.
Kolejnym punktem zajęć było samodzielne wykonanie Minionków z papierowych rolek. Każdy z uczestników zajęć wykonał swojego Minionka. Następnie wszystkie dzieci utworzyły bezludną wyspę umieszczając na niej swoje Minionki.

25 maja 2017 r. od godz. 10.00 -12.00 w Bibliotece w Kroczycach odbyły się zajęcia plastyczne dla dwóch grup dzieci z Oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Siamoszycach.
Na kolejnych zajęciach 26 maja o godz. 10.00 odwiedziła nas grupa 6 latków z Przedszkola Publicznego w Kroczycach
Dzieci z wielką ciekawością oglądały pomieszczenia biblioteki, słuchały jak pani bibliotekarka opowiada im w jaki sposób szukać interesujących ich pozycji, jak się należy zachować w Bibliotece i po czym rozpoznać, że książka należy do biblioteki.
Przedszkolaki przypomniały sobie również jakie zasady obowiązują w bibliotece i czego nie wolno robić z książką.
Tematem przewodnim spotkań był zbliżający się Dzień Matki.
Pani bibliotekarka z tej okazji przeczytała opowiadania pt: „Martynka i Dzień Matki” oraz ,,Franklin i książka z biblioteki”.
Dla zaproszonych gości, bibliotekarki przygotowały potrzebne materiały plastyczne, z których przygotowano laurki. Dzieci zaopatrzone w kolorowe kartki papieru, kwiatuszki oraz pozostałe akcesoria niezbędne dla młodego artysty, ochoczo zabrały się do pracy. Z rumieńcami na twarzach, pod okiem bibliotekarek własnoręcznie wykonały laurki.
W miłej atmosferze i twórczym bałaganie, powstało wiele upominków, które zostaną wręczone. Zapewne ucieszyły oko i serce niejednej z Mam.

31 maja odwiedzili nas uczniowie klas I i II ze Szkoły Podstawowej w Pradłach.
Dzieci zapoznały się z księgozbiorem biblioteki oraz zasadami korzystania z niego.
Uczniowie wykazywali się aktywnością i wiedzą odpowiadając na pytania i zagadki
dotyczące ulubionych bohaterów bajek.
Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowiadania „Jem zdrowo” z serii Przygody Fenka.
Przewodnim tematem zajęć było ustalenie regulaminu poszanowania książki. Dzieci wspólnie ustaliły jak należy dbać o książki aby służyły innym przez wiele lat.
NASZ REGULAMIN POSZANOWANIA KSIĄŻEK:
1. Myj ręce przed czytaniem
2. Nie pisz i nie rysuj w książce
3. Nie śliń palców
4. Nie czytaj przy jedzeniu
5. Nie zaginaj rogów kartek
6. Nie wyrywaj kartek z książki
7. Używaj zakładki
8. Obłóż książkę w papier lub w folię
Na zakończenie każdy z uczniów własnoręcznie wykonał swoją wiosenną zakładkę.

Partnerzy