SIEWIERZ – Zbadaj się nim będzie za późno

26.03.2019, 14:55

Mieszkańcy Miasta i Gminy Siewierz będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych realizowanych na terenie Śląska w ramach programów przeciwdziałania otyłości oraz cukrzycy.

Otyłość klasyfikowana jest dziś jako jedna z chorób cywilizacyjnych. Duża nadwaga potrafi być śmiertelnie niebezpieczna i znacząca utrudnia życie pacjenta oraz pracę lekarzy. Równie niebezpieczna potrafi być cukrzyca, choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.

Podczas konferencji organizacyjnej, będącej inauguracją programów profilaktycznych w Siewierzu, Beata Małecka-Libera – Wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia Sejmu RP podkreślała jak dużą rolę pełnia takie projekty.

Zdzisław Banaś zachęcał do wykorzystania możliwości zadbania o swoje zdrowie i wyraził nadzieję na duże zainteresowanie mieszkańców badaniami profilaktycznymi. W najbliższym czasie magistrat przekaże mieszkańcom gminy informacje dotyczące możliwości wzięcia udziału w projekcie.

Do programu mogą być kwalifikowani mieszkańcy województwa śląskiego w wieku 18-64 lata w wieku aktywności zawodowej, bowiem wiek jest podstawowym wyznacznikiem zakwalifikowania. Na etapie rekrutacji osoby w wieku 18-40 lat będą kierowane do procedury diagnostycznej dla nadmiernej masy ciała, natomiast dodatkowo osoby w przedziale wiekowym 35-64 lata będą kierowane do procedury diagnostycznej w kierunku cukrzycy. Dla wszystkich osób biorących udział w programie zostały również przygotowane działania informacyjno-edukacyjne.

Program realizowany jest przez firmy: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej EMI-MED sp. z o. o. oraz TELECARE S.A. z Zawiercia.

Partnerzy