SIEWIERZ – 101 lat temu nasz kraj odzyskał wolność

12.11.2019, 14:04


Każdego roku w dniu 11 listopada, setki mieszkańców Siewierza uczestniczą w uroczystościach Święta Niepodległości. Obchody 101 rocznicy odzyskania przez nasz kraj wolności rozpoczęły się przemarszem do kościoła parafialnego pw. św Macieja Apostoła gdzie odprawiona została msza św w intencji ojczyzny.

Po zakończonej mszy świętej, uroczystości przeniosły się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś. O tym jak ważna jest pamięć i szacunek do historii mówił również Oszkar Molnar – Burmistrz partnerskiego miasta Edeleny na Węgrzech.

Uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zakończyły się złożeniem kwiatów będących symbolem upamiętnienia tych, którzy w walce o niepodległość ponieśli największą ofiarę.
Obchody Święta Niepodległości uświetniło widowisko pt. „Radośni z wolności, dumni z polskości” przygotowane przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych.
Młodzi siewierzanie swoim występem w niezwykły sposób pokazali jak ważne jest dla nich słowo patriotyzm. Ten wzruszający spektakl muzyczno-taneczny był prawdziwy wyrazem miłości do ojczyzny.

Partnerzy