MIERZĘCICE – Podsumowanie 2019 roku i wyzwania nowego budżetu

20.12.2019, 10:58


Koniec roku to zawsze czas podsumowań i tworzenia planów na kolejne miesiące. Nie inaczej jest w polskich samorządach. Dla Gminy Mierzęcice rok 2019 był niezwykle udany, świadczy o tym ilość zrealizowanych inwestycji oraz pozyskanych przez magistrat funduszy zewnętrznych.

Przeprowadzone termomodernizację to niejedne z działań jakie gmina realizuje w trosce o ekologię. Dzięki pozyskanym środkom mieszkańcy Mierzęcic mogli uzyskać dotację na wymianę poszyć dachowych zawierających azbest.

Realizacja wszystkich zadań wymagała od pracowników urzędu dużego zaangażowania. Celem podjętych inwestycji była poprawa życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Zbliżający się rok 2020 dla każdej gminy w Polsce będzie rokiem pełnym wyzwań. Gmina Mierzęcice przygotowała już uchwałę budżetową i podobnie jak miasta w całej Polsce przygotowuje się do realizacji nowego budżetu.
Wyzwania i problemy związane z przyszłorocznym budżetem związane są ze stale mającymi dochodami Polskich gmin i realizacją wielu rządowych ustaw. Chodzi między innymi o tzw ustawę śmieciową oraz ustawę o systemie oświaty, która wymusza na gminach zmianę regulaminu wynagradzania.

Również rządowa reforma PIT dla samorządowych budżetów oznacza ubytki w dochodach. Wyzwania budżetowe nie oznaczają jednak, że gmina Mierzęcice przestanie się rozwijać.

Partnerzy