Tężnia solankowa w Siewierzu

18.04.2023, 14:34

Wraz z pierwszymi ciepłymi dniami, coraz częściej wracamy do wiosennej aktywności w Parku miejskim w Siewierzu.

Od kwietnia bieżącego roku mieszkańcy oraz turyści mogą tutaj skorzystać z nowego obiektu jakim jest Tężnia solankowa.

Tężnia solankowa jest strefą wypoczynku i klimatycznym miejscem inhalacji. Dostarcza cennych mikroelementów jak jod, żelazo, sód, brom, wapń, magnez, potas, a panujący tu mikroklimat jest podobny do morskiego.

Tężnia będzie pełnić funkcję rekreacyjną, turystyczną oraz leczniczą, w szczególności górnych dróg oddechowych, zatok i płuc.

Tężnię wykonano w stylu nowoczesnym i nawiązującym do istniejących obiektów na terenie parku. W ramach zadania wykonano infrastrukturę towarzyszącą tj. ławki, leżaki, stojaki na rowery, kosze na śmieci oraz tablice informacyjne. Całość obiektu oświetlona została latarniami parkowymi oraz ozdobnym oświetleniem punktowym tężni i pergoli.

Dojście do tężni jest możliwe od strony głównego wejścia do parku lub też drogą dojazdową od ulicy Żwirki i Wigury. Obiekt jest monitorowany.

Tężnia będzie czynna codziennie w godzinach od 09.00 do 19.00, od kwietnia do października.

Otoczenie sprzyja wypoczynkowi zarówno w nowo powstałej tężni, jak również przy innych obiektach na terenie parku, takich jak siłownia terenowa, place zabaw czy plenerowy ośrodek edukacji ekologicznej.

Koszt budowy tężni wyniósł 1.004.194,90 złotych, przy udziale dofinansowania w wysokościk 200.000,00 złotych z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Funduszu Solidarności na 2022 rok. Na realizację zadania samorząd Gminy Siewierz przeznaczy również środki w wysokości 250.000,00 zł z nagrody uzyskanej w konkursie „Rosnąca odporność” zorganizowanym w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko Covid-19.

Zapraszamy do praku.

Partnerzy