Zawiercie – Rząd potwierdza: będzie obwodnica i pociąg do Pyrzowic

13.10.2016, 14:32

Budowa obwodnicy Zawiercia oraz połączenie kolejowe z lotniskiem w Pyrzowicach w ramach rewitalizacji i odbudowy częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie to projekty inwestycyjne ujęte w „Porozumieniu na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego”.
Deklarację z listą strategicznych inwestycji, które należy zrealizować w naszym regionie podpisali przedstawiciele Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w obecności wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Dokument jest efektem kilku miesięcy prac strony samorządowej wraz z marszałkiem województwa, rządowej z wojewodą śląskim oraz przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych.

Wśród głównych celów porozumienia wymienia się zadania związane z rewitalizacją, reindustrializacją i metropolizacją regionu. Sporo miejsca w dokumencie poświęcono kierunkom rozwoju, ale również konkretnym projektom np. związanym z rozwojem infrastruktury drogowej. Zwrócono również uwagę na transport szynowy, którego jednym z priorytetów jest budowa linii kolejowej Katowice – Pyrzowice. Rewitalizowana linia miałby obsługiwać regionalne przewozy pasażerskie z kierunku Częstochowy i Zawiercia do Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach i do Tarnowskich Gór.

Autorzy oraz sygnatariusze dokumentu zwrócili również uwagę na strategiczne znaczenie obwodnicy Zawiercia, czyli drogi łączącej województwo śląskie ze świętokrzyskim. Według informacji GDDKiA realizacja inwestycji na odcinku ok. 24 km wiązałaby się z wybudowaniem trzech węzłów, dwóch skrzyżowań, oraz takich obiektów inżynieryjnych jak mosty i wiadukty. Powstałby również drogi dojazdowe i serwisowe.

Tekst i zdjęcie: Urząd Miejski w Zawierciu

Partnerzy