OGRODZIENIEC – Hubertus, czyli „gonitwa za lisem”

31.10.2016, 18:38

Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców organizowane na zakończenie sezonu. Z tej okazji i w naszym mieście organizowana jest uroczystość na wspomnienie Św. Huberta. Na tę okoliczność jeźdźcy ubierają się w tradycyjne stroje szlacheckie z uwzględnieniem m.in. sygnałów łowieckich. Ceremonia przebiega według etapów, a mianowicie:

Spotkanie na zamku,

objaśnienie zasad rywalizacji

przejazd na polane i odbycie rundy honorowej.

Gonitwa, która polega na symbolicznym przeczepieniu do jednego z uczestników lisiej kity i gonitwa konno za ‚lisem’. Ten kto złapie lisa, zostaje nim w kolejnym roku.

Po zakończeniu gonitwy odbywa się kolejna runda honorowa, wszyscy jeźdźcy biorą w niej udział.

Następnym etapem jest przejazd na zamek, gdzie odbywa się wręczenie pucharu dla zwycięzcy i tzw. flo dla wszystkich uczestników.

Na biorących udział czekał również poczęstunek w lesie pod Górą Birów.

Wieczorem zaś wszyscy chętni jeźdźcy udają się na biesiadę.

Hubertus to impreza cykliczna odbywająca się raz w roku, w tym przypadła ona na 29 października i zorganizowana została na Ogrodzienieckim Zamku. W Zawierciu organizatorem święta jest Pan Andrzej Mroziński i Grupa Konna Dextrarius. Warto dodać, że wiele stajni organizuje własne Hubertusy. W tegorocznej imprezie udział wzięły m.in. Stajenka Biały Kamień,  Stajnia u Zbyszka, Rancho Pasja, Jurajski Zakapior i inne okoliczne stajnie, z Zawiercia, Morska, Pilicy, Włodowic, Kromołowa, Ryczówka, Kroczyc i Ogrodzieńca.

Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród miłośników koni, ale i nie tylko. Oprócz doświadczonych jeźdźców można było zobaczyć również najmłodszych mieszkańców naszego powiatu na swoich koniach.

Symbolicznie obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

Tekst i zdjęcia: Karolina Osys

 

Partnerzy