ZAWIERCIE – „Październik miesiącem walki z rakiem”

02.11.2016, 20:07

,,Październik miesiącem walki z rakiem to nie ma być tylko slogan, a konkretne działania” – tymi słowami rozpoczęto czwartkowe spotkanie dotyczące onkologii, którego organizatorami byli: Stowarzyszenie Amazonek i Osób z Problemami Onkologicznymi oraz Szpital Powiatowy w Zawierciu.

Spotkanie poprowadziła Prezes ,, Amazonek i Osób z Problemami Onkologicznymi”-Czesława Cierpińska, która powitała zaproszonych gości zgromadzonych w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu oraz krótko opowiedziała o swoim stowarzyszeniu
– Widzę, że obydwie strony, zarówno szpitala, jak i stowarzyszenia są otwarte na współpracę-powiedziała Cierpińska.
Głos zabrali m.in. Starosta Powiatu Zawierciańskiego- Krzysztof Wrona oraz Członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego- Maria Milejska, która od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem.
– Dziś Kluby Amazonek pełnią rolę nie do przecenienia. To przede wszystkim wielkie wsparcie dla kobiet, które stykają się z chorobą- podkreśliła Maria Milejska.
Dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu- Anna Pilarczyk- Sprycha opisała działania dotyczące onkologii jakie w ostatnim czasie podjął szpital.
– Realizujemy Pakiet onkologiczny, zakupiliśmy sondę i znacznik do oznaczania węzła wartowniczego. W naszej poradni przyjmuje czterech onkologów. Obecnie wykonujemy zabiegi, na które jeszcze całkiem niedawno trzeba było jeździć do odległych zakątków w kraju- podkreśliła dyrektor zawierciańskiej lecznicy. Elżbieta Markowska- Prezes Stowarzyszenia Częstochowskiego Amazonki, podczas wystąpienia krótko opowiedziała o swoim stowarzyszeniu.
Podczas spotkania wysłuchano wykładów poprowadzonych przez pracowników szpitala. Lek. med. Ewa Szlachta- Świątkowska opowiedziała o diagnostyce zaawansowania nowotworu piersi dzięki zakupionej przez szpital sondzie i znaczniku do oznaczania tzw. węzła wartowniczego.      Dr n.med. Karolina Donocik opowiedziała o rekonstrukcji piersi, natomiast dr n.med. Józef Donocik opowiedział o zabiegach chirurgicznych wykonywanych w ramach szybkiej terapii onkologicznej.
Spotkanie zakończył występ artystyczny Katarzyny Tylmanowskiej, Andrzeja Kaim oraz Wińczysława Sobczyka.

 szp-2

Partnerzy