ZAWIERCIE – Pierwszy zabieg rekonstrukcji piersi w naszym Szpitalu

10.11.2016, 14:42

Pierwszy zabieg rekonstrukcji piersi w zawierciańskiej lecznicy

W środę 9 listopada br. w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu odbył się pierwszy zabieg REKONSTRUKCJI PIERSI u pacjentki po amputacji z powodu raka piersi.
Rekonstrukcję wykonano z użyciem ekspandera (tzn. rozprężacza tkankowego), który w trakcie kolejnych wizyt ambulatoryjnych będzie dopełniany do oczekiwanej wielkości. Zabieg bez wątpienia dla wielu kobiet oznacza zwycięstwo nad nowotworem i powrót do normalności.

Wskazania ogólne do operacji rekonstrukcji mają przede wszystkim charakter psychologiczny i dlatego decyzja kobiety o poddaniu się zabiegowi musi wypływać z bardzo silnej, własnej motywacji- mówi dr n.med. Karolina Donocik- Specjalista Chirurgii Onkologicznej, która przeprowadziła zabieg.
Brak takiej motywacji jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do odtwarzania piersi różnymi metodami- dodaje Onkolog

Rekonstrukcja piersi jest coraz częściej wykonywanym zabiegiem operacyjnym. Wynika to z rosnącej zachorowalności na raka piersi, wzrostu skuteczności leczenia oraz chęci powrotu do normalnego życia po leczeniu radykalnym. Zabieg rekonstrukcji ma na celu przywrócenie kształtu i wielkości piersi, powoduje wzrost samooceny, znosi bóle kręgosłupa wynikające z jego nierównomiernego obciążenia. Jest przeznaczony nie tylko dla kobiet po mastektomii, ale także w przypadkach pourazowych czy wadach wrodzonych takich jak zespół Polanda (jednostronny niedorozwój klatki piersiowej). Obecnie na świecie zabiegi rekonstrukcyjne uważane są za jeden z etapów leczenia raka piersi. Niestety, w Polsce jest niewiele ośrodków zajmujących się tego rodzaju zabiegami, a informacje o nich nie docierają do wszystkich pacjentek. Cieszy więc fakt, że to nieliczne grono zasila zawierciański szpital.

 

Partnerzy