ZAWIERCIE – Zwykłe niezwykłe, czyli w poszukiwaniu własnej tożsamości

08.12.2016, 9:12

Mijają lata i społeczność  Gimnazjum nr 3 w Zawierciu stara się ochronić przed zapomnieniem nawet najdrobniejszy element związany z codziennym życiem i świętowaniem.

Od wielu lat w szkole odbywają się lekcje tradycji z cyklu „Kalendarz polski”, które pozwalają uczniom poznać warunki życia i codzienne zajęcia ludzi sprzed lat. Społeczność szkolna stara się ocalić od zapomnienia dawne zwyczaje i obrzędy, bo jak napisał Z.Cichy w „Tekstowych przejawach lokalnej tradycji (..)” – „Drzewo umiera, gdy podetnie się jego korzenie, kultura narodowa zaś, gdy zniszczy się jej ludowe podstawy”.

A przecież o dojrzałości człowieka świadczy jego szacunek dla przeszłości.

2 grudnia nadszedł czas na kolejne spotkanie, już 19, z cyklu „Kalendarz polski”. Ta szczególna lekcja o przeszłości pozwoliła poszerzyć perspektywę uczniowskiego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, a zwłaszcza rozbudzić ciekawość dziedzictwem kulturowym poprzez wskazywanie różnych dróg poznania.

Młodzież uchyliła więc drzwi starych domów, powędrowała przez ich zakamarki razem ze swoimi kulturowymi przewodnikami – Zespołem Pieśni i Tańca „Jurajskie Igraszki” i choreografem p. Katarzyną Miklas, artystą ceramikiem, p. Grażyną Bieniasz oraz regionalistami z Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury z Podlesic.

Dzięki tym spotkaniom młodzież poznaje siebie i własne zakorzenienie w społeczności i kulturze swojego regionu.

 

 

Partnerzy