ZAWIERCIE – Śmiertelny wypadek

12.12.2016, 16:29

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w miniony piątek ok. godz.18.00 w miejscowości Biała Błotna. Ze wstępnych ustaleń policjantów drogówki wynika, że kierujący fiatem albea, jadąc w kierunku Pradeł, potrącił rowerzystę.

Mężczyzna zatrzymał się, zadzwonił na policję i udzielił pierwszej pomocy rannemu. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń 26-letni mieszkaniec gminy Irządze zmarł. Rowerzysta był ubrany na ciemno i jechał na nieoświetlonym rowerze, wyposażonym jedynie w mały odblask na błotniku. W czasie wypadku padał deszcz. Ponadto światła  nadjeżdżających z przeciwka samochodów mogły ograniczyć widoczność kierowcy fiata.

Rowerzyści tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego muszą stosować się do obowiązujących przepisów prawa. Zgodnie z obowiązującymi  przepisami  rower – jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być wyposażony w:

  • światło przednie barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • czerwone światło z tyłu, które może być migające,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Zawierciańscy policjanci apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni bezwzględnie korzystać z pojazdów wyposażonych w sprawne oświetlenie. Dodatkowo piesi i rowerzyści  mogą założyć kamizelki odblaskowe, które znacznie zwiększają widoczność niechronionych użytkowników dróg.

źródło: www.slaskapolicja.gov.pl

 

Partnerzy