REGION – Lipiec tragiczny dla motocyklistów

04.08.2017, 16:47

Tegoroczny lipiec był najniebezpieczniejszym miesiącem dla motocyklistów na drogach województwa śląskiego w ostatnich latach. W wyniku wypadków drogowych z udziałem motocykli, życie straciło aż 10 osób kierujących tymi pojazdami.

„Czarna seria” rozpoczęła się 1 lipca w Ustroniu, gdzie zginął 42-letni motocyklista, a zakończyła się 31 lipca w Wiśle śmiercią 28-letniego kierowcy jednośladu. Pomiędzy pierwszym a ostatnim dniem lipca nie było jednego tygodnia, w którym nie zginąłby kierujący motocyklem, zaś tylko w drugiej połowie miesiąca doszło do 7 śmiertelnych wypadków motocyklistów. Wypadki te miały miejsce zarówno w dni robocze jak i weekendowe, motocykliści ginęli wczesnym porankiem, w ciągu dnia jak i w nocy. Do siedmiu zdarzeń doszło w obszarze zabudowanym, gdzie dopuszczalna prędkość wynosiła 50 km/h, zaś trzy wypadki zdarzyły się na głównych szlakach komunikacyjnych tj. DK 1, DK 81 i DK 94. Biorąc pod uwagę ogólną liczbę osób zabitych na drogach naszego województwa, w lipcu motocykliści stanowili aż 37% ofiar, podczas gdy z ponad 2,87 mln zarejestrowanych w województwie śląskim pojazdów, motocykle stanowią niespełna 5% (dane z 2016 r.). Wstępne czynności na miejscu zdarzeń wskazują, że w większości przypadków przyczyną była zbyt duża prędkość, natomiast w pozostałych przypadkach winę ponosili między innymi kierowcy samochodów. Stąd, w najbliższym czasie, spodziewać się można wzmożonych działań policjantów drogówki, mających poprawić bezpieczeństwo motocyklistów.
Policja przypomina o zasadach, których powinien przestrzegać każdy kierujący motocyklem. Należy do nich stosowanie profesjonalnej odzieży motocyklowej i elementów odblaskowych, przestrzeganie obowiązujących limitów prędkości i zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzających pojazdów oraz przestrzegania zasady ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: slaska.policja.gov.pl

Partnerzy