ZAWIERCIE – Były prezydent Zawiercia skazany na 6 lat więźnia

06.06.2019, 10:59

Sąd Okręgowy w Częstochowie wydał wyrok w sprawie byłego prezydenta Zawiercia i byłego starosty zawierciańskiego, Ryszarda M. Wyrok usłyszeli także Marek K., zastępca Ryszarda M. oraz Bartłomiej K.

Przypomnijmy, że w maju 2018 roku wyrok wobec Ryszarda M. oraz jego współpracowników wydał Sąd Rejonowy w Myszkowie. Oskarżeni odwołali się jednak od decyzji sądu, w związku z czym dalsze postępowanie było prowadzone przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Były włodarz Zawiercia kilkukrotnie nie pojawił się na kolejnych rozprawach, dlatego decyzją częstochowskiego sądu został aresztowany.

Pierwszy wyrok w sprawie skazywał oskarżonego na 4 lat pozbawienia wolności, grzywnę 20 tys. zł, przepadek mienia zdobytego z czynów zabronionych, a także 5 lat zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w administracji publicznej. Sąd Okręgowy w Częstochowie podwyższył wyrok do 6 lat pozbawienia wolności i grzywny w wysokości 30 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Jak wyjaśnia Dominik Bogacz, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie,  akta Marka K. oraz Bartłomieja K. wrócą do Sądu Rejonowego w Myszkowie i dopiero wówczas ten sąd wykona wyrok. Wobec Ryszarda M. są wydał  postanowienie o przedłużeniu tymczasowego do 30 września 2019 roku.

Prawomocny wyrok wobec byłego włodarza Zawiercia oznacza dla niego nie tylko konsekwencje prawne, ale również utratę zdobytego w jesiennych wyborach samorządowych mandatu radnego. Miejsce Ryszarda M. zajmie teraz  kolejna osoba z listy KWW Niezależnej Alternatywy Wyborców Ziemi Zawierciańskiej.

Partnerzy