REGION – Nie dla budowy kopalni w Łazach. Burzliwe spotkanie z firmą Rathdowney

04.10.2019, 15:49


Tłumy zaniepokojonych mieszkańców pojawiły się na kolejny spotkaniu informacyjnym dotyczącym budowy kopalni w Łazach. Zainteresowanie spotkaniem przerosło oczekiwania firmy Rathdowney, dlatego koniecznie było przeniesienie go do hali sportowej „Klaudiusz” w Łazach.

Do przedstawicieli firm Rathdowney reprezentowanej przez prezesa Roberta Końskiego, dr hab. inż. Mariusza Czopa oraz Bartosza Władimirowa, który zajmuje się biurem informacyjnym Projektu Olza w Zawierciu mieszkańcy mieli wiele pytań. Część z nich dotyczyła informacji zawartych na stronie internetowej Projektu Olza i podanych tam konkretnych terminów dotyczących m.in zdobycia koncesji oraz braku informacji o planowanej budowie kopalni na spotkaniach w 2013 roku.

Uczestnicy spotkania i wspierający ich samorządowcy dali jasno do zrozumienia że nie chcą tej kopalni na terenie żadnej z czterech gmin i boją się o swoje nieruchomości oraz zdrowie swoich rodzin.

Podczas spotkania głos zabrała poseł Danuta Nowicka oraz poseł Anna Nemś, która poruszyła temat zbliżającego się głosowania nad ustawą związaną z wydobyciem węgla brunatnego i kamiennego na mocy której Minister Środowiska będzie mógł wyłączyć specjalną strefę na której prowadzone będzie wydobycie.

Przedstawiciele firmy próbowali bronic swoich racji jednak mieszkańcy dali im wyraźnie do zrozumienia, ze zrobią wszystko by do budowy kopalni nie doszło. Kolejne spotkanie z przedstawicielami  Rathdowney zaplanowano na 10 października na godzinę 16.00 w biurze przy ul. Sienkiewicza 16 w Zawierciu. W związku z dużym zainteresowanie miejsce spotkana może ulec zmianie.

Partnerzy