ZAWIERCIA – Specjalista od schorzeń kręgosłupa dołączy do zawierciańskich lekarzy

10.02.2020, 15:28

 Do zespołu oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Powiatowego w Zawierciu dołączył dr n. med. Adam Pala, specjalizujący się w leczeniu schorzeń i urazów kręgosłupa. Dotychczas pacjenci z Zawiercia i okolic na operacje kręgosłupa byli kierowani do innych ośrodków, teraz wszystko się zmieni i fachową pomoc i opiekę otrzymają na miejscu.

FOT: Szpital Zawiercie

Pierwsze dwie operację przeprowadzone przez dr. Palę zostały przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku. Obaj pacjenci to mężczyźni, którzy skarżyli się ból kręgosłupa powodujący niedowład nóg. Schorzenie spowodowało, że mężczyźni niemal z dnia na dzień przestali chodzić.

Decyzja o operacji kręgosłupa do tej pory wiązała się z tym, że pacjent musiał być odesłany do innej placówki. Tym razem sprawa była o wiele łatwiejsza. Obaj pacjenci zostali skonsultowani na miejscu przed dr. Palę i bardzo szybko zoperowani.

– mówi ordynator oddziału neurologii Mirosław Bański.

Jak wyjaśnia dr Adam Pala w takich przypadkach istotna jest szybka reakcja, zbyt długie oczekiwanie na operacje może skończyć się dla pacjenta trwałym kalectwem.

W przypadku niedowładów zwlekanie z operacją powoduje, że może się on utrwalić i zmniejszyć szansę na powrót do sprawności. Dodatkowo u obu pacjentów ucisk na struktury nerwowe powodował duże cierpienie.

– wyjaśnia dr Adam Pala.

Obie operacje zostały przeprowadzone bez żadnych komplikacji.  Po zabiegu i rehabilitacji stan mężczyzn znacznie się poprawił. Obaj wstali z wózka.

Wiem, że jeden z pacjentów chodzi już samodzielnie, drugi przy pomocy kul. Ich jakość życia polepszyła się diametralnie.

– mówi Pala.

Partnerzy