XXIII Dożynki Powiatowe w Kroczycach – 21 sierpnia 2022 r.

22.08.2022, 16:54

Mszą świętą celebrowaną przez księdza dziekana Zbigniewa Krzyszkowskiego w kościele pod wezwaniem Św. Jacka i św Marii Magdaleny w Kroczycach rozpoczęto XXIII Dożynki Powiatowe, czyli Powiatowo-Gminne Święto Plonów. Msza Dożynkowa to msza dziękczynna w intencji rolników i ich rodzin z podziękowaniem za żniwa, w czasie której poświęcone zostają wieńce dożynkowe. Około godziny 14:00 wszyscy zebrani goście w barwnym korowodzie udali się na teren kroczyckiego amfiteatru, gdzie hymnem państwowym odegranym przez Gminną Orkiestrę Dętą Kroczyce rozpoczęto pozostałe uroczystości.

Patronat nad wydarzeniem sprawował starosta zawierciański Gabriel Dors oraz Stefan Pantak,wójt Gminy Kroczyce.

Po przywitaniu wszystkich gości głos zabrał wójt Gminy Kroczyce, który w swoim krótkim przemówieniu przybliżył charakterystykę gminy oraz podziękował rolnikom za ich ciężką pracę.

Na ręce gospodarzy, chleby z tegorocznych zbóż przekazali starostowie dożynek pani Ewelina Stańczyk oraz pan Adam Klimas. W dalszej, oficjalnej części Ceremonii Dożynkowej zaprezentowano przygotowane wieńce dożynkowe, a na scenie głos zabrali licznie zebrani parlamentarzyści oraz samorządowcy.

W czasie uroczystości wręczono odznaczenia oraz nagrody.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrał wieniec przygotowany przez KGW Wilków z Gminy Irządze. W konkursie na Stolicę Gminy wygrały Kroczyce, a nagroda za Najlepszą Miejscowość Powiatu Zawierciańskiego trafiła do Rzędkowic. Ale nie tylko dożynki obchodzono 21 sierpnia w Gminie Kroczyce.

W czasie Święta Kluchy, panie z okolicznych KGW rywalizują ze sobą przeróżnymi smakołykami w konkursie o Złotą Kluchę. W tym roku w jury był między innymi znany polski kabareciarz, pan Krzysztof Respondek.

Uroczystości organizowane w Kroczycach już od kilku lat bacznie obserwuje pani Maria Materla – Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

W czasie wydarzenia przeprowadzono Wybory Gospodyni i Gospodarza Roku Powiatu Zawierciańskiego.
Część artystyczną rozpoczął Festiwal Młodych Talentów Powiatu Zawierciańskiego, a około godziny 18stej na scenie zaprezentowała się Amelia Kita, przy wspaniałym akompaniamencie Karola Hadrycha.

Przed zebraną publiczności swój talent wokalny zaprezentowali również Weronika Glinka i Karol Szatan.

Występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Kroczycka, jak zwykle zachwycił publiczność swoim tańcem oraz muzyką.
W czasie rozstrzygnięcia Konkursu o Złotą Kluchę decydujący głos należał do Wójta.

Po wręczeniu nagród scena amfiteatru należała do Krzysztofa Respondka.

Kolejną gwiazdą jaka pojawiła się na scenie była Halina Mlynkowa.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna przy muzyce Zespołu Pieśnie i Tańca Ziemia Kroczycka oraz Zespołu Impressive.

Partnerzy